| Manufacturer Part Number: | AU2PK-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 1.3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PK-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PK-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 29pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PK-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PK-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PK-M3/87A is new and unused, you can buy AU2PK-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PK-M3/87A.
| F1827D400 | DIODE MODULE 400V 25A | F1827D400.pdf | |
| BAT18,215 | RF Diode Standard - Single 35V 100mA SOT-23 (TO-236AB) | BAT18,215.pdf | |
| BZX384C6V2-G3-08 | Zener Diode 6.2V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C6V2-G3-08.pdf | |
| FMMT596TC | TRANS PNP 200V 0.3A SOT23-3 | FMMT596TC.pdf | |
| ADS1286UAG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | ADS1286UAG4.pdf | |
| DAC8412EP | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-PDIP | DAC8412EP.pdf | |
| EPM7064LC44-10 | IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC | EPM7064LC44-10.pdf | |
| XC5VLX50-1FFG324C | IC FPGA 220 I/O 324FBGA | XC5VLX50-1FFG324C.pdf | |
| PIC16F1768-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F1768-E/ML.pdf | |
| PIC32MX250F128DT-V/ML | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC32MX250F128DT-V/ML.pdf | |
| MSP430F67681AIPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F67681AIPZ.pdf | |
| ADUC845BSZ62-5-RL | 8052 MicroConverter® ADuC8xx Microcontroller IC 8-Bit 12.58MHz 62KB (62K x 8) FLASH 52-MQFP (10x10) | ADUC845BSZ62-5-RL.pdf | |
| C8051F330R | 8051 C8051F33x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-MLP (4x4) | C8051F330R.pdf | |
| M34524MC-507FP#U0 | 4500 720/4500 Microcontroller IC 4-Bit 6MHz 15KB (12K x 10) Mask ROM | M34524MC-507FP#U0.pdf | |
| CD74HC4050M96G4 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | CD74HC4050M96G4.pdf |