| Manufacturer Part Number: | AU2PKHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 1.3A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PKHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PKHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 29pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PKHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PKHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PKHM3/86A is new and unused, you can buy AU2PKHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PKHM3/86A.
| MPSA70RLRMG | TRANS PNP 40V 0.1A TO-92 | MPSA70RLRMG.pdf | |
| 8N4DV85BC-0043CDI8 | VCXO IC 496MHz, 496MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0043CDI8.pdf | |
| M5LV-128/120-7YC | IC CPLD 128MC 7.5NS 160QFP | M5LV-128/120-7YC.pdf | |
| TMS320VC5507ZHH | IC FIXED POINT DSP 179-BGA | TMS320VC5507ZHH.pdf | |
| MB90367TEPMT-GS-110E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90360E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90367TEPMT-GS-110E1.pdf | |
| MB91F528MSCPMC-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 128MHz 2.0625MB (2.0625M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | MB91F528MSCPMC-GSE2.pdf | |
| LM3S6753-EQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6753-EQC50-A2.pdf | |
| ISL84781IR-T | 1 Circuit IC Switch 8:1 750 mOhm 16-TQFN (3x3) | ISL84781IR-T.pdf | |
| MC33794DH | IC SENSOR ELECTRIC FIELD 44-HSOP | MC33794DH.pdf | |
| 74HC125N,652 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-DIP | 74HC125N,652.pdf | |
| MM74C914M | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | MM74C914M.pdf | |
| SN74LV8151NTE4 | Buffer/Inverter Configurable 1 Circuit 10 Input 24-PDIP | SN74LV8151NTE4.pdf | |
| 728980J8 | Multiplexer 1 x 8:8 44-PLCC (16.59x16.59) | 728980J8.pdf | |
| MP155GJ-Z | Converter Offline Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback Topology TSOT-23-5 | MP155GJ-Z.pdf | |
| MIC5364-1.2YMT-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA 6-TMLF® (1.2x1.2) | MIC5364-1.2YMT-T5.pdf |