| Manufacturer Part Number: | AU2PKHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 1.3A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PKHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PKHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 29pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PKHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PKHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PKHM3/87A is new and unused, you can buy AU2PKHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PKHM3/87A.
| GSIB6A40N-M3/45 | BRIDGE RECT 6A 400V GSIB-5S | GSIB6A40N-M3/45.pdf | |
| MBRF40030R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 200A Chassis Mount TO-244AB | MBRF40030R.pdf | |
| SMBZ5935B-M3/52 | Zener Diode 27V 550mW ±2% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMBZ5935B-M3/52.pdf | |
| XCTRAYS-BG225 | PRODUCT TRAY | XCTRAYS-BG225.pdf | |
| XR2206D-F | IC FUNCTION GENERATOR 16SOIC | XR2206D-F.pdf | |
| 8N4Q001FG-0018CDI8 | Clock Oscillator IC 212.5MHz, 250MHz, 300MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0018CDI8.pdf | |
| LTC2355IMSE-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-MSOP-EP | LTC2355IMSE-12#PBF.pdf | |
| AS1500-T | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC | AS1500-T.pdf | |
| XC2S30-5VQG100I | IC FPGA 60 I/O 100VQFP | XC2S30-5VQG100I.pdf | |
| MC68HC908GR16CFJ | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC68HC908GR16CFJ.pdf | |
| TSV914IPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TSV914IPT.pdf | |
| 74LVCH32245AEC/G,5 | Transceiver, Non-Inverting 4 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 96-LFBGA (13.5x5.5) | 74LVCH32245AEC/G,5.pdf | |
| A4949GLJTR-6-T | IC FAN DRIVER BLDC 8SOIC | A4949GLJTR-6-T.pdf | |
| MAX6865UK25D3L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK25D3L+T.pdf | |
| MAX6475TA28AD3+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 2.8V, 1.25 V ~ 5.5 V 300mA 8-TDFN-EP (3x3) | MAX6475TA28AD3+T.pdf |