| Manufacturer Part Number: | AU2PMHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1000V (1kV) 1.3A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU2PMHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU2PMHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 29pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU2PMHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU2PMHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU2PMHM3/86A is new and unused, you can buy AU2PMHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU2PMHM3/86A.
| VUE35-06NO7 | DIODE BRIDGE FAST 600V ECO-PAC1 | VUE35-06NO7.pdf | |
| SVC710-TL-E | DIODE FM VARICAP SGL VR 4V MCPH3 | SVC710-TL-E.pdf | |
| XP0150100L | TRANS 2NPN 50V 0.1A SMINI5 | XP0150100L.pdf | |
| DRC3152Z0L | TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 | DRC3152Z0L.pdf | |
| STGW20NC60V | IGBT 600V 60A 200W Through Hole TO-247-3 | STGW20NC60V.pdf | |
| ADS8506IDW | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | ADS8506IDW.pdf | |
| AD5241BRUZ100-R7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | AD5241BRUZ100-R7.pdf | |
| XC6VSX475T-1FFG1156I | IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA | XC6VSX475T-1FFG1156I.pdf | |
| EP1AGX20CF484I6N | IC FPGA 230 I/O 484FBGA | EP1AGX20CF484I6N.pdf | |
| 5SGXEB6R2F43C3N | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB6R2F43C3N.pdf | |
| LFE2-20SE-6F672I | IC FPGA 402 I/O 672FBGA | LFE2-20SE-6F672I.pdf | |
| CP3BT13K38/NOPB | IC CPU RISC W/LLC&CAN 48-CSP | CP3BT13K38/NOPB.pdf | |
| DG412DVZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-TSSOP | DG412DVZ.pdf | |
| SP3232EEY-L | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | SP3232EEY-L.pdf | |
| TL071CN | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-DIP | TL071CN.pdf |