| Manufacturer Part Number: | AU3PDHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PDHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PDHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PDHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PDHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PDHM3/86A is new and unused, you can buy AU3PDHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PDHM3/86A.
| CDLL6342 | Zener Diode 56V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL6342.pdf | |
| 83026AMILFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 350MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 83026AMILFT.pdf | |
| 8N3QV01LG-1115CDI8 | VCXO IC 175MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1115CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-0170CDI | VCXO IC 100MHz, 106.25MHz, 125MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0170CDI.pdf | |
| WM8725CGED/R | DAC, Audio 24 bit 96k I²S 14-SOIC | WM8725CGED/R.pdf | |
| 5SGSMD3H3F35I3LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGSMD3H3F35I3LN.pdf | |
| PIC24F16KA302-I/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24F16KA302-I/SP.pdf | |
| PT7M6426CHTA5EX | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | PT7M6426CHTA5EX.pdf | |
| TLE4290D | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 400mA PG-TO252-5-11 | TLE4290D.pdf | |
| S-1111B52MC-NZLTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.2V 150mA SOT-23-5 | S-1111B52MC-NZLTFG.pdf | |
| AN77L12M-E1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 100mA 3-HSIP | AN77L12M-E1.pdf |