| Manufacturer Part Number: | AU3PDHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PDHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PDHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PDHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PDHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PDHM3/87A is new and unused, you can buy AU3PDHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PDHM3/87A.
| BAS40-04-HE3-18 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 40V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS40-04-HE3-18.pdf | |
| 3EZ36D10/TR12 | Zener Diode 36V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ36D10/TR12.pdf | |
| 8N3QV01EG-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz, 125MHz, 265.625MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0152CDI.pdf | |
| EP4SGX180KF40C2 | IC FPGA 744 I/O 1517FBGA | EP4SGX180KF40C2.pdf | |
| FS-355 | - Embedded Module ARM7TDMI, NS7520 55MHz 16MB 2MB | FS-355.pdf | |
| ZGP323HES2832C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323HES2832C00TR.pdf | |
| MC74HCU04ADTR2G | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | MC74HCU04ADTR2G.pdf | |
| MT46V32M16P-6T L:F TR | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP | MT46V32M16P-6T L:F TR.pdf | |
| UCC2912PWPR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 24-HTSSOP | UCC2912PWPR.pdf |