| Manufacturer Part Number: | AU3PG-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PG-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PG-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PG-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PG-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PG-M3/86A is new and unused, you can buy AU3PG-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PG-M3/86A.
| RL 10Z | DIODE GEN PURP 200V 2A AXIAL | RL 10Z.pdf | |
| NTR4003NT1G | MOSFET N-CH 30V 500MA SOT-23 | NTR4003NT1G.pdf | |
| MAX1142BEAP+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX1142BEAP+.pdf | |
| PIC16F630-I/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 14-PDIP | PIC16F630-I/P.pdf | |
| R5F100BDANA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 48KB (48K x 8) FLASH 32-HWQFN (5x5) | R5F100BDANA#U0.pdf | |
| PIC16LF1719T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16LF1719T-I/PT.pdf | |
| PIC16CE625-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16CE625-04/SO.pdf | |
| ICL3207CAZ-T | 5/3 Transceiver Full RS232 24-SSOP | ICL3207CAZ-T.pdf | |
| TPA3123D2PWP | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 24-HTSSOP | TPA3123D2PWP.pdf | |
| MCP6271T-E/SN | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6271T-E/SN.pdf | |
| MAX4019ESD | Buffer Amplifier 3 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MAX4019ESD.pdf | |
| SN74HC04NSRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-SO | SN74HC04NSRG4.pdf | |
| N74F158AD,602 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO | N74F158AD,602.pdf | |
| XC6118C36DGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C36DGR-G.pdf | |
| LT3027IMSE#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 1.22 V ~ 20 V 100mA 10-MSOP-EP | LT3027IMSE#PBF.pdf |