| Manufacturer Part Number: | AU3PG-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PG-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PG-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PG-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PG-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PG-M3/87A is new and unused, you can buy AU3PG-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PG-M3/87A.
| SR503-T | Diode Schottky 30V 5A Through Hole DO-201AD | SR503-T.pdf | |
| BZX55A24-TAP | Zener Diode 24V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | BZX55A24-TAP.pdf | |
| BSF024N03LT3GXUMA1 | MOSFET N-CH 30V 106A 2WDSON | BSF024N03LT3GXUMA1.pdf | |
| 8N3Q001EG-1124CDI | Clock Oscillator IC 75MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1124CDI.pdf | |
| 5SGXEB5R2F40I3L | IC FPGA 432 I/O 1517FBGA | 5SGXEB5R2F40I3L.pdf | |
| 5SGXEA5K2F40I3N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA5K2F40I3N.pdf | |
| MB91F467BAPMC-GSE2-W020 | FR60 RISC FR MB91460B Microcontroller IC 32-Bit 96MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F467BAPMC-GSE2-W020.pdf | |
| SY10E016JC-TR | IC UPCOUNTER 8BIT SYNC 28-PLCC | SY10E016JC-TR.pdf | |
| MC10H160MELG | Parity Generator 12-Bit 16-SOEIAJ | MC10H160MELG.pdf | |
| MC33340DG | IC CTLR BATTERY FAST CHRG 8SOIC | MC33340DG.pdf | |
| A3940KLPTR | Motor Driver Power MOSFET Parallel 28-TSSOP-EP | A3940KLPTR.pdf | |
| MAX6378XR46+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6378XR46+T.pdf | |
| XC6122C442MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C442MR-G.pdf | |
| IRU1175CM | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 5.5 V 7.5A TO-263-5 | IRU1175CM.pdf |