| Manufacturer Part Number: | AU3PGHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PGHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PGHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PGHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PGHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PGHM3/86A is new and unused, you can buy AU3PGHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PGHM3/86A.
| ES3B-13 | Diode Standard 100V 3A Surface Mount SMC | ES3B-13.pdf | |
| STTH212RL | Diode Standard 1200V (1.2kV) 2A Through Hole DO-201AD | STTH212RL.pdf | |
| 1N5931PE3/TR8 | Zener Diode 18V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5931PE3/TR8.pdf | |
| NTE4153NT1G | MOSFET N-CH 20V 915MA SC-89 | NTE4153NT1G.pdf | |
| IHW40T60FKSA1 | IGBT Trench Field Stop 600V 80A 303W Through Hole PG-TO247-3 | IHW40T60FKSA1.pdf | |
| AD7948BN | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | AD7948BN.pdf | |
| S9S12P64J0MQK | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | S9S12P64J0MQK.pdf | |
| TS87C51RD2-VCA | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 40/30MHz 64KB (64K x 8) OTP 40-PDIL | TS87C51RD2-VCA.pdf | |
| ZLP12840P2832G | Z8 LXM Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP 28-DIP | ZLP12840P2832G.pdf | |
| SN75LBC180ADR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN75LBC180ADR.pdf | |
| QLX4270RIQSR | DisplayPort Interface 46-TQFN (4x7) | QLX4270RIQSR.pdf | |
| AD8236ARMZ-R7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8236ARMZ-R7.pdf | |
| ADG3247BCPZ | Bus Switch 8 x 1:1 40-LFCSP (6x6) | ADG3247BCPZ.pdf | |
| M93S56-WMN6T | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SO | M93S56-WMN6T.pdf | |
| 2U3836L30QDBVRG4Q1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | 2U3836L30QDBVRG4Q1.pdf |