| Manufacturer Part Number: | AU3PGHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 400V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PGHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PGHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PGHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PGHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PGHM3/87A is new and unused, you can buy AU3PGHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PGHM3/87A.
| BZX85C33_T50R | Zener Diode 33V 1W ±6% Through Hole DO-41 | BZX85C33_T50R.pdf | |
| MAX11645EUA+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-uMAX | MAX11645EUA+.pdf | |
| MCP2562FDT-E/SN | 1/1 Transceiver CAN 8-SOIC | MCP2562FDT-E/SN.pdf | |
| MAX481ECPA | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | MAX481ECPA.pdf | |
| TNY276PG | Converter Offline Flyback Topology 132kHz DIP-8B | TNY276PG.pdf | |
| ICM7218AIJIR5254 | IC DRIVER DECODER 8DIG 28-CERDIP | ICM7218AIJIR5254.pdf | |
| AZ7027ZTR-E1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92 | AZ7027ZTR-E1.pdf | |
| S-1009C34I-N4T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-1009C34I-N4T1U.pdf | |
| MP28116DQ-LF-Z | IC REG BUCK SYNC 6V 2A | MP28116DQ-LF-Z.pdf | |
| MIC5264-OKYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.9V, 2.6V 150mA 10-MLF® (3x3) | MIC5264-OKYML-TR.pdf | |
| S-1132B46-I6T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.6V 300mA SNT-6A (H) | S-1132B46-I6T2G.pdf | |
| LD6836CX4/20H,315 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 300mA 4-WLCSP (0.76x0.76) | LD6836CX4/20H,315.pdf |