| Manufacturer Part Number: | AU3PJ-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PJ-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PJ-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PJ-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PJ-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PJ-M3/87A is new and unused, you can buy AU3PJ-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PJ-M3/87A.
| PDZ2.7B,115 | Zener Diode 2.7V 400mW ±2% Surface Mount SOD-323 | PDZ2.7B,115.pdf | |
| BZX884-B43,315 | Zener Diode 43V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | BZX884-B43,315.pdf | |
| DTC614TKT146 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 | DTC614TKT146.pdf | |
| IXFN64N60P | MOSFET N-CH 600V 50A SOT-227 | IXFN64N60P.pdf | |
| PCK12429A,118 | IC CLOCK GENERATOR PECL 28PLCC | PCK12429A,118.pdf | |
| 8N4DV85BC-0056CDI8 | VCXO IC 125MHz, 66.66MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0056CDI8.pdf | |
| 8N3Q001EG-0014CDI8 | Clock Oscillator IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0014CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-1069CDI8 | VCXO IC 250MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1069CDI8.pdf | |
| X9429WV14IZ-2.7 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9429WV14IZ-2.7.pdf | |
| LM3S2110-EQC25-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2110-EQC25-A2.pdf | |
| SI5110-H-GL | 1/1 Transceiver Full SONET/SDH 99-BGA (11x11) | SI5110-H-GL.pdf | |
| 23A256T-I/SN | IC SRAM 256KBIT 20MHZ 8SOIC | 23A256T-I/SN.pdf | |
| MIC38HC44-1BM | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 14-SOIC | MIC38HC44-1BM.pdf | |
| TPS72011QDRVRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 350mA 6-SON (2x2) | TPS72011QDRVRQ1.pdf | |
| MCP1790-3002E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 70mA SOT-223-3 | MCP1790-3002E/DB.pdf |