| Manufacturer Part Number: | AU3PJHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 600V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PJHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PJHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PJHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PJHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PJHM3/86A is new and unused, you can buy AU3PJHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PJHM3/86A.
| 1N4764PE3/TR8 | Zener Diode 100V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4764PE3/TR8.pdf | |
| RTE002P02TL | MOSFET P-CH 20V 0.2A SOT416 | RTE002P02TL.pdf | |
| 8N4SV76EC-0157CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0157CDI8.pdf | |
| LFE2M20E-6F484I | IC FPGA 304 I/O 484FBGA | LFE2M20E-6F484I.pdf | |
| AT89LP51ID2-20AU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | AT89LP51ID2-20AU.pdf | |
| TMX320F28069PNA | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (128K x 16) FLASH 80-LQFP (12x12) | TMX320F28069PNA.pdf | |
| MAX9248GCM/V+ | 756Mbps Deserializer 1 Input 27 Output 48-LQFP (7x7) | MAX9248GCM/V+.pdf | |
| SY10E336JC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 3 Bit per Element Push-Pull Output 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10E336JC.pdf | |
| 74LVT2952PW,112 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LVT2952PW,112.pdf | |
| IDT723611L20PQFI | IC FIFO 64X36 SYNC 20NS 132QFP | IDT723611L20PQFI.pdf | |
| VND60013TR | RELAY SSR 2CHAN HI SIDE 16SOIC | VND60013TR.pdf | |
| MAX16074RS18D2+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-UCSP (2x2) | MAX16074RS18D2+T.pdf | |
| SPX1587T-L-1-5/TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 3A TO-263-3 | SPX1587T-L-1-5/TR.pdf |