| Manufacturer Part Number: | AU3PK-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 800V 1.4A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PK-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PK-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PK-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PK-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PK-M3/86A is new and unused, you can buy AU3PK-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PK-M3/86A.
| 1PMT4131CE3/TR7 | Zener Diode 75V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4131CE3/TR7.pdf | |
| 1N4736CE3/TR13 | Zener Diode 6.8V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4736CE3/TR13.pdf | |
| NSBC144WPDP6T5G | TRANS PREBIAS NPN 254MW SOT963 | NSBC144WPDP6T5G.pdf | |
| DS1809Z-010+C | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Pushbutton Interface 8-SOIC | DS1809Z-010+C.pdf | |
| X9410WS24IT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9410WS24IT1.pdf | |
| R5F2L38AMNFP#30 | R8C R8C/Lx/38M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F2L38AMNFP#30.pdf | |
| ISL43231IR | 3 Circuit IC Switch 2:1 50 Ohm 20-QFN-EP (4x4) | ISL43231IR.pdf | |
| SN65HVD61D | 1/1 Transceiver Half 14-SOIC | SN65HVD61D.pdf | |
| LTC1518IS#TRPBF | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | LTC1518IS#TRPBF.pdf | |
| LM2502SM/NOPB | 307Mbps Serializer/Deserializer 22/3 Input 3/22 Output 49-UFBGA (4x4) | LM2502SM/NOPB.pdf | |
| SN74ABT8543DWRG4 | IC SCAN TEST DEVICE 28SOIC | SN74ABT8543DWRG4.pdf | |
| BU4222F-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-SOP | BU4222F-TR.pdf | |
| BD60HC5WEFJ-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 1.5A 8-HTSOP-J | BD60HC5WEFJ-E2.pdf | |
| ISL9000AIRNCZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 1.8V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000AIRNCZ-T.pdf |