| Manufacturer Part Number: | AU3PKHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 1.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PKHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PKHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PKHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PKHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PKHM3/87A is new and unused, you can buy AU3PKHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PKHM3/87A.
| JANTX1N6320US | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JANTX1N6320US.pdf | |
| AON7932 | MOSFET 2N-CH 30V 6.6A/8.1A 8DFN | AON7932.pdf | |
| Z84C3008AEG | Counter/Timer Circuit (CTC) IC 8MHz 44-LQFP | Z84C3008AEG.pdf | |
| 8N3DV85AC-0003CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0003CDI8.pdf | |
| AD7091RBCPZ-RL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-LFCSP-WD (3x2) | AD7091RBCPZ-RL7.pdf | |
| ADC0817CCN/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 16 Input 1 SAR 40-DIP | ADC0817CCN/NOPB.pdf | |
| ADS1213P | 22 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 24-PDIP | ADS1213P.pdf | |
| MAX1225CTC+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 12-TQFN (4x4) | MAX1225CTC+.pdf | |
| PIC16F1718T-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F1718T-I/SS.pdf | |
| AD8221BR-REEL7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8221BR-REEL7.pdf | |
| SN74HC32AN | OR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | SN74HC32AN.pdf | |
| VNQ5E050AKTR-E | IC SW M0-5 4CH 27A ANLG PWRSSO24 | VNQ5E050AKTR-E.pdf | |
| S-80145ALPF-JA6TFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80145ALPF-JA6TFU.pdf | |
| TPS3806I33DBVTG4 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-6 | TPS3806I33DBVTG4.pdf | |
| MAX6386XS29D2-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | MAX6386XS29D2-T.pdf |