| Manufacturer Part Number: | AU3PM-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 31510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1KV 1.4A TO277 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PM-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PM-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PM-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PM-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PM-M3/86A is new and unused, you can buy AU3PM-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PM-M3/86A.
| DMC204010R | TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI6 | DMC204010R.pdf | |
| BSD840N L6327 | MOSFET 2N-CH 20V 0.88A SOT363 | BSD840N L6327.pdf | |
| SI4831BDY-T1-GE3 | MOSFET P-CH 30V 6.6A 8-SOIC | SI4831BDY-T1-GE3.pdf | |
| X9258TS24Z | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9258TS24Z.pdf | |
| DAC8562SDGSR | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 10-VSSOP | DAC8562SDGSR.pdf | |
| LC4128C-5TN128C | IC CPLD 128MC 5NS 128TQFP | LC4128C-5TN128C.pdf | |
| EP20K200RC240-2X | IC FPGA 174 I/O 240RQFP | EP20K200RC240-2X.pdf | |
| APA750-BG456 | IC FPGA 356 I/O 456BGA | APA750-BG456.pdf | |
| EPF10K130EQC240-1 | IC FPGA 186 I/O 240QFP | EPF10K130EQC240-1.pdf | |
| MKL14Z32VFM4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MKL14Z32VFM4.pdf | |
| PIC18F6628-E/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 96KB (48K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F6628-E/PT.pdf | |
| TLV2452IDGKG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV2452IDGKG4.pdf | |
| SN74HCT32NSRG4 | OR Gate IC 4 Channel 14-SO | SN74HCT32NSRG4.pdf | |
| 71256SA20YGI8 | IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ | 71256SA20YGI8.pdf | |
| MAX16919BGEE/V+T | USB Dedicated Charging Port (DCP), Power Switch PMIC | MAX16919BGEE/V+T.pdf |