| Manufacturer Part Number: | BAS 16-02V E6327 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount PG-SC79-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS 16-02V E6327 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS 16-02V E6327 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 08/Dec/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 150mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | PG-SC79-2 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS 16-02V E6327 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS 16-02V E6327 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BAS 16-02V E6327 is new and unused, you can buy BAS 16-02V E6327 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS 16-02V E6327.
| LL103B-GS08 | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA MINMELF | LL103B-GS08.pdf | |
| JANTXV1N5804 | Diode Standard 100V 1A Through Hole | JANTXV1N5804.pdf | |
| T9G0061003DH | SCR Module 600V 1590A Single Chassis Mount TO-200 Variation | T9G0061003DH.pdf | |
| 2N4860JAN02 | JFET Through Hole TO-206AA (TO-18) | 2N4860JAN02.pdf | |
| MAX197AEAI | Data Acquisition 12 bit 100k Parallel 28-SSOP | MAX197AEAI.pdf | |
| MSP430F2616TPNR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 92KB (92K x 8 + 256B) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F2616TPNR.pdf | |
| MC908AP64ACFAE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC908AP64ACFAE.pdf | |
| SP485EMN-L/TR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP485EMN-L/TR.pdf | |
| S-24C04DI-J8T1U5 | IC EEPROM | S-24C04DI-J8T1U5.pdf | |
| 71V67603S150BQI | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA | 71V67603S150BQI.pdf | |
| DS1258AB-70 | IC NVSRAM 2MBIT 70NS 40EDIP | DS1258AB-70.pdf | |
| TS12001-C017DFNR | Battery Battery Protection IC | TS12001-C017DFNR.pdf | |
| TC1223-3.6VCTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 50mA SOT-23-5 | TC1223-3.6VCTTR.pdf |