| Manufacturer Part Number: | BAS 3005A-02V E6327 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 500mA (DC) Surface Mount PG-SC79-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS 3005A-02V E6327 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS 3005A-02V E6327 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 08/Dec/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 500mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | PG-SC79-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS 3005A-02V E6327 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS 3005A-02V E6327 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BAS 3005A-02V E6327 is new and unused, you can buy BAS 3005A-02V E6327 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS 3005A-02V E6327.
| SD2931-11 | RF Mosfet N-Channel 50V 250mA 175MHz 15dB 150W M246 | SD2931-11.pdf | |
| ICS953805CFLF | PC Clock, PCI Express (PCIe) PC Clock IC 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) | ICS953805CFLF.pdf | |
| AGL060V2-VQ100I | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | AGL060V2-VQ100I.pdf | |
| ATMEGA328P-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA328P-AUR.pdf | |
| P87LPC779HDH,529 | 8051 LPC700 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) OTP 20-TSSOP | P87LPC779HDH,529.pdf | |
| ICL3232CA | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | ICL3232CA.pdf | |
| DS90CF562MTDX/NOPB | Interface 48-TSSOP | DS90CF562MTDX/NOPB.pdf | |
| M95256-DRDW6TP | IC EEPROM 256KBIT 2MHZ 8TSSOP | M95256-DRDW6TP.pdf | |
| IS45S16320D-7TLA1 | IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP | IS45S16320D-7TLA1.pdf | |
| LM5067MM-2 | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 10-VSSOP | LM5067MM-2.pdf | |
| MP62181DS-LF | IC CURR LIMIT SWITCH | MP62181DS-LF.pdf | |
| MAX6421XS26+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6421XS26+T.pdf | |
| XC6124A743ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124A743ER-G.pdf | |
| MB3793-37APNF-G-JN-6E1 | Supervisor CMOS Inverted 1 Channel 8-SOP | MB3793-37APNF-G-JN-6E1.pdf | |
| S-1335C31-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA HSNT-4-B | S-1335C31-A4T2U3.pdf |