| Manufacturer Part Number: | BAS 3005A-02V H6327 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS 3005A-02V H6327 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS 3005A-02V H6327 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Carrier Tape Update 03/Jun/2015 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 500mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | PG-SC79-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS 3005A-02V H6327 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS 3005A-02V H6327 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BAS 3005A-02V H6327 is new and unused, you can buy BAS 3005A-02V H6327 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS 3005A-02V H6327.
| DGSS10-060CC | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 600V 25A Through Hole, Radial ISOPLUS220™ | DGSS10-060CC.pdf | |
| FES8DT-E3/45 | DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC | FES8DT-E3/45.pdf | |
| BYT79X-600,127 | Diode Standard 600V 15A Through Hole TO-220F | BYT79X-600,127.pdf | |
| SIDC42D120E6 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 50A (DC) Surface Mount Sawn on foil | SIDC42D120E6.pdf | |
| BB639CE7908HTSA1 | DIODE VARIABLE 30V 20MA SOD-323 | BB639CE7908HTSA1.pdf | |
| MWT-A973 | RF Mosfet MESFET 3V 30mA 500MHz ~ 18GHz 6.5dB 24.5dBm 73 | MWT-A973.pdf | |
| TMS320C6701GJCA120 | IC FLOATING POINT DSP 352-FC/CSP | TMS320C6701GJCA120.pdf | |
| ATMEGA328PB-MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) | ATMEGA328PB-MU.pdf | |
| SY88843VKI | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP-EP | SY88843VKI.pdf | |
| 74SSTL16857DGGRG4 | IC SSTL2 REGISTERED BUFF 48TSSOP | 74SSTL16857DGGRG4.pdf | |
| SSTUF32864BHLF | IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA | SSTUF32864BHLF.pdf | |
| MR25H256MDC | IC MRAM 256KBIT 40MHZ 8DFN | MR25H256MDC.pdf | |
| LB1940U-TLM-E | IC MOTOR DRIVER PAR 20MSOP | LB1940U-TLM-E.pdf | |
| XC6122A629MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A629MR-G.pdf | |
| TL432CDBZTG4 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.2% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL432CDBZTG4.pdf |