| Manufacturer Part Number: | BAS 3005B-02V H6327 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS 3005B-02V H6327 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS 3005B-02V H6327 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Carrier Tape Update 03/Jun/2015 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 500mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | PG-SC79-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS 3005B-02V H6327 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS 3005B-02V H6327 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BAS 3005B-02V H6327 is new and unused, you can buy BAS 3005B-02V H6327 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS 3005B-02V H6327.
| VS-48CTQ060S-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-48CTQ060S-M3.pdf | |
| J300_D26Z | RF Mosfet N-Channel JFET TO-92-3 | J300_D26Z.pdf | |
| MC1455DR2G | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC1455DR2G.pdf | |
| ADS6142SKGD1 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 0-XCEPT | ADS6142SKGD1.pdf | |
| ATXMEGA256D3-MH | AVR AVR® XMEGA® D3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 256KB (128K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATXMEGA256D3-MH.pdf | |
| PIC32MX330F064L-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX330F064L-V/PT.pdf | |
| ICL3232ECV-20ZT | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | ICL3232ECV-20ZT.pdf | |
| 74ACT240SCX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74ACT240SCX.pdf | |
| SN74ABT821ANSRG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO | SN74ABT821ANSRG4.pdf | |
| SN10KHT5542DWG4 | Mixed Signal Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-SOIC | SN10KHT5542DWG4.pdf | |
| W978H2KBQX2E | 256MB LPDDR2 X32 400MHZ | W978H2KBQX2E.pdf | |
| DS1236AS-10+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | DS1236AS-10+.pdf | |
| LM4120AIM5X-3.3/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA SC-74A, SOT-753 | LM4120AIM5X-3.3/NOPB.pdf | |
| MAX1847EEE+ | Flyback Regulator Negative Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-QSOP | MAX1847EEE+.pdf | |
| LP2950-30LP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA TO-92-3 | LP2950-30LP.pdf |