| Manufacturer Part Number: | BAS 52-02V E6433 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 750mA (DC) Surface Mount PG-SC79-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS 52-02V E6433 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS 52-02V E6433 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 750mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 200mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 10V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | PG-SC79-2 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS 52-02V E6433 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS 52-02V E6433 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BAS 52-02V E6433 is new and unused, you can buy BAS 52-02V E6433 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS 52-02V E6433.
| MBRH120200R | Diode Schottky 200V 120A Chassis Mount D-67 | MBRH120200R.pdf | |
| MS652S | RF Transistor NPN 16V 2A 450MHz ~ 512MHz 25W Chassis Mount M123 | MS652S.pdf | |
| SS9013FTF | TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 | SS9013FTF.pdf | |
| IRF5852TR | MOSFET 2N-CH 20V 2.7A 6-TSOP | IRF5852TR.pdf | |
| IXFH96N20P | MOSFET N-CH 200V 96A TO-247 | IXFH96N20P.pdf | |
| IRLR7811WCTRLP | MOSFET N-CH 30V 64A DPAK | IRLR7811WCTRLP.pdf | |
| 87973DYILFT | IC CLK MULT/ZD BUFFER 52-LQFP | 87973DYILFT.pdf | |
| LTC2446IUHF#PBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 Sigma-Delta 38-QFN (5x7) | LTC2446IUHF#PBF.pdf | |
| ADC101C021CIMM/NOPB | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-VSSOP | ADC101C021CIMM/NOPB.pdf | |
| AD9225ARSRL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | AD9225ARSRL.pdf | |
| A3PN125-VQG100I | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | A3PN125-VQG100I.pdf | |
| EP3SE110F1152C3N | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP3SE110F1152C3N.pdf | |
| SN75182DG4 | 0/2 Receiver 14-SOIC | SN75182DG4.pdf | |
| MC1489M | 0/4 Receiver RS232 SOEIAJ-14 | MC1489M.pdf | |
| TRS3232IDB | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | TRS3232IDB.pdf |