| Manufacturer Part Number: | BAS 52-02V H6327 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 78010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 750MA SC79-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS 52-02V H6327 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS 52-02V H6327 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Carrier Tape Update 03/Jun/2015 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 750mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 200mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 10V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | PG-SC79-2 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS 52-02V H6327 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS 52-02V H6327 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BAS 52-02V H6327 is new and unused, you can buy BAS 52-02V H6327 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS 52-02V H6327.
| BY254P-E3/54 | DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD | BY254P-E3/54.pdf | |
| MBR6045R | Diode Schottky, Reverse Polarity 45V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR6045R.pdf | |
| 1N5221BDO35E3 | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5221BDO35E3.pdf | |
| T700042504BY | SCR 400V Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209 Variation | T700042504BY.pdf | |
| P2N2222AZL1 | TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 | P2N2222AZL1.pdf | |
| VMO40-05P1 | MOSFET N-CH ECO-PAC2 | VMO40-05P1.pdf | |
| 8N3SV75AC-0097CDI8 | VCXO IC 38.88MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0097CDI8.pdf | |
| XCV50E-7FG256I | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XCV50E-7FG256I.pdf | |
| DSPIC33FJ128MC706A-H/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ128MC706A-H/PT.pdf | |
| MAX263ACWI+ | IC FILTER BANDPASS PROG 28-SOIC | MAX263ACWI+.pdf | |
| 74LVCH162245ADL,11 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVCH162245ADL,11.pdf | |
| 74AC153MTCX | Multiplexer 2 x 4:1 16-TSSOP | 74AC153MTCX.pdf | |
| S-1003NB34I-I6T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-6A | S-1003NB34I-I6T1U.pdf | |
| AP65552SP-13 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 1 Output 5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | AP65552SP-13.pdf | |
| S-882140AMH-M2PTFG | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 4V 1 Output 25mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | S-882140AMH-M2PTFG.pdf |