| Manufacturer Part Number: | BAS 70-02W E6327 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount PG-SCD80-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS 70-02W E6327 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS 70-02W E6327 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 08/Dec/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 70V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 70mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 15mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ps | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-80 | |
| Supplier Device Package | PG-SCD80-2 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS 70-02W E6327 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS 70-02W E6327 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BAS 70-02W E6327 is new and unused, you can buy BAS 70-02W E6327 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS 70-02W E6327.
| SMAJ4738E3/TR13 | Zener Diode 8.2V 2W ±10% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4738E3/TR13.pdf | |
| BD245C-S | TRANS NPN DARL 100V 10A | BD245C-S.pdf | |
| SGL50N60RUFTU | IGBT 600V 80A 250W Through Hole TO-264 | SGL50N60RUFTU.pdf | |
| 8N4DV85KC-0057CDI | VCXO IC 155.52MHz, 77.76MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0057CDI.pdf | |
| AX2000-1FGG1152I | IC FPGA 684 I/O 1152FBGA | AX2000-1FGG1152I.pdf | |
| XC2S50E-6TQG144C | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | XC2S50E-6TQG144C.pdf | |
| M37544G2ASP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) QzROM 32-SDIP | M37544G2ASP#U0.pdf | |
| PIC18F4458T-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 24KB (12K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4458T-I/ML.pdf | |
| PI5C3306LE | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | PI5C3306LE.pdf | |
| MAX4420CSA+T | IC MOSFET DRVR SGL 6A HS 8-SOIC | MAX4420CSA+T.pdf | |
| TPS2540ARTET | IC USB PWR SW/CTRLR CHRG 16WQFN | TPS2540ARTET.pdf | |
| MP62061DH-LF-P | IC CURR LIMIT SWITCH | MP62061DH-LF-P.pdf | |
| LM3477MMX | Buck, Buck-Boost Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-VSSOP | LM3477MMX.pdf | |
| LT1963AES8-3.3#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A 8-SOIC | LT1963AES8-3.3#TRPBF.pdf |