| Manufacturer Part Number: | BAS40W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS40W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS40W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 09/Feb/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 40mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS40W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS40W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BAS40W,115 is new and unused, you can buy BAS40W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS40W,115.
| IRG4RC10KTRR | IGBT 600V 9A 38W Surface Mount D-Pak | IRG4RC10KTRR.pdf | |
| NB2308AI5HDTR2G | IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP | NB2308AI5HDTR2G.pdf | |
| 8N4SV76BC-0159CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0159CDI.pdf | |
| MAX514BEWI+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SOIC W | MAX514BEWI+.pdf | |
| 5SGXEB5R1F43C1N | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB5R1F43C1N.pdf | |
| MSP430F1101AIRGET | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 1KB (1K x 8 + 256B) FLASH 24-VQFN (4x4) | MSP430F1101AIRGET.pdf | |
| MSP430G2231IRSARQ1 | MSP430 Automotive, AEC-Q100, MSP430G2 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 16-QFN (4x4) | MSP430G2231IRSARQ1.pdf | |
| EFM32GG895F1024-BGA120T | ARM® Cortex®-M3 Giant Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 1MB (1M x 8) FLASH 120-BGA (7x7) | EFM32GG895F1024-BGA120T.pdf | |
| MB90352ASPMC-GS-104E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90352ASPMC-GS-104E1.pdf | |
| QS3306AS1G8 | Bus Switch 1 x 1:1 8-SOIC | QS3306AS1G8.pdf | |
| FAN7392N | IC GATE DVR MONO HI/LO 14DIP | FAN7392N.pdf | |
| MP3302DJ-LF-P | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Single-Wire Dimming 1.33A (Switch) TSOT-23-5 | MP3302DJ-LF-P.pdf | |
| TCM810LVLB713 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | TCM810LVLB713.pdf | |
| S-1003NA13I-I6T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-6A | S-1003NA13I-I6T1U.pdf | |
| MAX6402BS27+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-UCSP (1.05x1.05) | MAX6402BS27+T.pdf |