| Manufacturer Part Number: | BAS45A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 125V 250MA DO34 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAS45A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAS45A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 125V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1nA @ 125V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-34 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAS45A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAS45A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BAS45A,133 is new and unused, you can buy BAS45A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAS45A,133.
| JANTX2N5661 | TRANS NPN 300V 2A TO-66 | JANTX2N5661.pdf | |
| MAX159AEPA | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX159AEPA.pdf | |
| EP3SE260F1517I4L | IC FPGA 976 I/O 1517FBGA | EP3SE260F1517I4L.pdf | |
| R5F212B8SNFA#V2 | R8C R8C/2x/2B Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F212B8SNFA#V2.pdf | |
| MSP430F6749IPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F6749IPEUR.pdf | |
| TMX5703137BZWTQQ1 | ARM® Cortex®-R4F Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Microcontroller IC 16/32-Bit 180MHz 3MB (3M x 8) FLASH 337-NFBGA (16x16) | TMX5703137BZWTQQ1.pdf | |
| XR33156ID-F | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | XR33156ID-F.pdf | |
| OPA2350EA/250G4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA2350EA/250G4.pdf | |
| NLV74HCU04ADR2G | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | NLV74HCU04ADR2G.pdf | |
| FT832DB-RT | Converter Offline Flyback Topology 8-SOP | FT832DB-RT.pdf | |
| A1569ELJTR-T | LED Driver IC 1 Output Linear Dimming 150mA 8-SOIC Exposed Pad | A1569ELJTR-T.pdf | |
| X5329P | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5329P.pdf | |
| TPS40021PWPRG4 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP | TPS40021PWPRG4.pdf | |
| MC34163DWG | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 3.4A (Switch) 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MC34163DWG.pdf | |
| SPX29300T-L-2-5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 3A TO-263-3 | SPX29300T-L-2-5.pdf |