| Manufacturer Part Number: | BAV21_NT50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 250V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BAV21_NT50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BAV21_NT50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BAV21_NT50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BAV21_NT50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BAV21_NT50A is new and unused, you can buy BAV21_NT50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BAV21_NT50A.
| BAT54C,235 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAT54C,235.pdf | |
| FSBM30SM60A | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 30A SPM32AA | FSBM30SM60A.pdf | |
| NDD01N60-1G | MOSFET N-CH 600V 1.5A IPAK | NDD01N60-1G.pdf | |
| 342MIPLF | IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC | 342MIPLF.pdf | |
| X9258TV24 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9258TV24.pdf | |
| DAC8043AFS | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8043AFS.pdf | |
| LC4256V-10FT256AI | IC CPLD 256MC 10NS 256FTBGA | LC4256V-10FT256AI.pdf | |
| 10AX115S3F45I2LG | IC FPGA 624 I/O 1932FCBGA | 10AX115S3F45I2LG.pdf | |
| C8051F988-C-GM | CIP-51 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (4K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F988-C-GM.pdf | |
| 74LVQ373SJX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOP | 74LVQ373SJX.pdf | |
| ISL6271ACRZ-T | Processor PMIC 20-QFN-EP (4x4) | ISL6271ACRZ-T.pdf | |
| LTC2913HMS-2#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 10-MSOP | LTC2913HMS-2#PBF.pdf | |
| XC6118C28DGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C28DGR-G.pdf | |
| LM25119PSQ/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-WQFN (5x5) | LM25119PSQ/NOPB.pdf | |
| UCC2893PWR | Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | UCC2893PWR.pdf |