| Manufacturer Part Number: | BB 659C-02V H7902 |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE VAR CAP 30V 20MA SC79 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BB 659C-02V H7902 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BB 659C-02V H7902 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Carrier Tape Update 03/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance @ Vr, F | 2.75pF @ 28V, 1MHz | |
| Capacitance Ratio | 15.3 | |
| Capacitance Ratio Condition | C1/C28 | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 30V | |
| Diode Type | Single | |
| Q @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | PG-SC79-2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BB 659C-02V H7902 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BB 659C-02V H7902 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BB 659C-02V H7902 is new and unused, you can buy BB 659C-02V H7902 Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BB 659C-02V H7902.
| QRS4506001 | Diode Standard 4500V (4.5kV) 60A Chassis Mount | QRS4506001.pdf | |
| XC4013E-2PQ240C | IC FPGA 192 I/O 240QFP | XC4013E-2PQ240C.pdf | |
| MCIMX6U8DVM10AC | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6DL 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-MAPBGA (21x21) | MCIMX6U8DVM10AC.pdf | |
| SI2404-D-FS | 2.4k Modem V.21, V.22, V.23, V.29, Bell 103, Bell 212A 16-SOIC | SI2404-D-FS.pdf | |
| LT1632IN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LT1632IN8#PBF.pdf | |
| TOP268KG-TL | Converter Offline Flyback Topology 66kHz, 132kHz 12-ESOP | TOP268KG-TL.pdf | |
| VND5N07-1 | MOSFET PWR 70V 5A IPAK | VND5N07-1.pdf | |
| LT3507AEFE#PBF | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) (3), Linear (LDO) (1) 900kHz ~ 1.1MHz 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3507AEFE#PBF.pdf |