| Manufacturer Part Number: | BC182A |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC182A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC182A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2006 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC182A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC182A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of BC182A is new and unused, you can buy BC182A ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC182A.
| CZRU2V7B-HF | Zener Diode 2.7V 150mW ±3% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRU2V7B-HF.pdf | |
| STN851-A | TRANS NPN 60V 5A SOT-22 | STN851-A.pdf | |
| LTC2635CMSE-HZ8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635CMSE-HZ8#PBF.pdf | |
| C8051F580-IQR | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F580-IQR.pdf | |
| MAX207EEWG | 5/3 Transceiver Full RS232 24-SOIC | MAX207EEWG.pdf | |
| MAX7311AUG+ | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | MAX7311AUG+.pdf | |
| LP2901DRE4 | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector 14-SOIC | LP2901DRE4.pdf | |
| MAX15068ATP+ | Hot Swap Controller, OR Controller 1 Channel General Purpose 20-TQFN (5x4) | MAX15068ATP+.pdf | |
| UC3901N | Feedback Generator PMIC 14-PDIP | UC3901N.pdf | |
| IR11688STRPBF | Power Supply Controller Secondary-Side Controller, Synchronous Rectifier 8-SOIC | IR11688STRPBF.pdf | |
| TS3431BIZT | Shunt Voltage Reference IC 24V ±0.5% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TS3431BIZT.pdf | |
| LTC3619IMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 400mA, 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3619IMSE#TRPBF.pdf |