| Manufacturer Part Number: | BC237A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC237A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC237A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 250MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC237A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC237A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BC237A is new and unused, you can buy BC237A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC237A.
| GI750-E3/73 | DIODE GEN PURP 50V 6A P600 | GI750-E3/73.pdf | |
| SMBJ5342AE3/TR13 | Zener Diode 6.8V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5342AE3/TR13.pdf | |
| 2SC593900L | TRANS NPN 10V 0.05A SSSMINI-3 | 2SC593900L.pdf | |
| FMS1AT148 | TRANS GP PNP 50V 5 PIN | FMS1AT148.pdf | |
| MAX539BESA+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | MAX539BESA+T.pdf | |
| 5SGXEA3K2F40C2L | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA3K2F40C2L.pdf | |
| EP2S130F1020C4 | IC FPGA 742 I/O 1020FBGA | EP2S130F1020C4.pdf | |
| SI3216-C-GM | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-QFN (5x7) | SI3216-C-GM.pdf | |
| XRT75L00IV | Telecom IC 52-TQFP (10x10) | XRT75L00IV.pdf | |
| PI3C3305LEX | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | PI3C3305LEX.pdf | |
| LM4040CEM3X-5.0 | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040CEM3X-5.0.pdf | |
| MP3213DH-LF-Z | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 3V 1 Output 3.5A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | MP3213DH-LF-Z.pdf | |
| MC7815ACD2TG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1A D2PAK | MC7815ACD2TG.pdf |