| Manufacturer Part Number: | BC337A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC337A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC337A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC337A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC337A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BC337A is new and unused, you can buy BC337A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC337A.
| FQU3P20TU | MOSFET P-CH 200V 2.4A IPAK | FQU3P20TU.pdf | |
| CY22388ZXC-30T | IC CLOCK GENERATOR | CY22388ZXC-30T.pdf | |
| 8N4SV75KC-0105CDI8 | VCXO IC 110MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0105CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0011CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 644.5313MHz, 669.3266MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0011CDI.pdf | |
| LTC2323HUFD-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 28-QFN (4x5) | LTC2323HUFD-14#TRPBF.pdf | |
| ATF1504ASVL-20JU44 | IC CPLD 64MC 20NS 44PLCC | ATF1504ASVL-20JU44.pdf | |
| LFEC10E-4QN208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | LFEC10E-4QN208I.pdf | |
| R5F10WLEAFA#50 | RL78 RL78/L13 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | R5F10WLEAFA#50.pdf | |
| FSA6157L6X | IC AUDIO/VIDEO SW NEG 6MICROPAK | FSA6157L6X.pdf | |
| ADM202JRNZ-REEL7 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ADM202JRNZ-REEL7.pdf | |
| TPA2001D1PWR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 16-TSSOP | TPA2001D1PWR.pdf | |
| MAX4236EUT+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | MAX4236EUT+T.pdf | |
| OPA2677H/2K5 | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-HSOP | OPA2677H/2K5.pdf | |
| 74LVCH162374ADGG:5 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74LVCH162374ADGG:5.pdf | |
| CD74AC151MDREP | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | CD74AC151MDREP.pdf |