| Manufacturer Part Number: | BC807-16W,135 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC807-16W,135 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC807-16W,135 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Frequency - Transition | 80MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC807-16W,135 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC807-16W,135 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC807-16W,135 is new and unused, you can buy BC807-16W,135 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC807-16W,135.
| 83CNQ080ASL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 80A Surface Mount D-61-8-SL | 83CNQ080ASL.pdf | |
| BLF8G24LS-100VJ | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.3GHz ~ 2.4GHz 18dB 25W CDFM6 | BLF8G24LS-100VJ.pdf | |
| MRF5S9100MR1 | RF Mosfet LDMOS 26V 950mA 880MHz 19.5dB 20W TO-270 WB-4 | MRF5S9100MR1.pdf | |
| 6P37015NDGI | IC CLK BUFFER TCXO 6UMLP | 6P37015NDGI.pdf | |
| LMX2336TMX | IC FREQ SYNTH DL 1.1GHZ 20-TSSOP | LMX2336TMX.pdf | |
| PIC16F876-20I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F876-20I/SO.pdf | |
| ST72F324J6T6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F324J6T6.pdf | |
| MB89637PF-GT-1035-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637PF-GT-1035-BND.pdf | |
| ISL3159EFRZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 10-DFN (3x3) | ISL3159EFRZ.pdf | |
| AS1151 | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | AS1151.pdf | |
| LM3886T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB TO-220-11 | LM3886T.pdf | |
| GTLP16617MTD | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 17 Bit per Element Push-Pull Output 56-TSSOP | GTLP16617MTD.pdf | |
| MC10EP016FAR2 | IC COUNTER 8BIT SYNC ECL 32LQFP | MC10EP016FAR2.pdf | |
| 74LCX74BQX | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DQFN | 74LCX74BQX.pdf | |
| MIC4478YME-T5 | IC MOSFET DVR 32V NONINV 8SOIC | MIC4478YME-T5.pdf |