| Manufacturer Part Number: | BC817-40W,135 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 159010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.5A SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC817-40W,135 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC817-40W,135 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | SOT323 Copper Bond Wire 21/Dec/2013 Copper Wire Revision 07/May/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 1V | |
| Power - Max | 200mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC817-40W,135 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC817-40W,135 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC817-40W,135 is new and unused, you can buy BC817-40W,135 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC817-40W,135.
| IRFPF40 | MOSFET N-CH 900V 4.7A TO-247AC | IRFPF40.pdf | |
| IXSH24N60AU1 | IGBT 600V 48A 150W Through Hole TO-247AD (IXSH) | IXSH24N60AU1.pdf | |
| 8N4DV85LC-0034CDI8 | VCXO IC 155.52MHz, 167.3316MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0034CDI8.pdf | |
| MAX145ACPA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX145ACPA.pdf | |
| PIC18C858T-E/PT | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) OTP 80-TQFP (12x12) | PIC18C858T-E/PT.pdf | |
| SCC2692AC1N40,602 | IC UART DUAL 40-DIP | SCC2692AC1N40,602.pdf | |
| SN74F244NSR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74F244NSR.pdf | |
| SN74ALS645A-1DW | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ALS645A-1DW.pdf | |
| 74VHC393N | IC COUNTER BIN DUAL 4BIT 14DIP | 74VHC393N.pdf | |
| MIC2546-1YTS-TR | IC SW CURR LIMIT DUAL 16-TSSOP | MIC2546-1YTS-TR.pdf | |
| TDA4916GGHUMA1 | Power Supplies PMIC P-DSO-24 | TDA4916GGHUMA1.pdf | |
| XC6124C739ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C739ER-G.pdf | |
| ADR395AUJZ-R2 | Series Voltage Reference IC ±0.12% 5mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | ADR395AUJZ-R2.pdf | |
| AP7361-28FGE-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 1A U-DFN3030-8 | AP7361-28FGE-7.pdf | |
| MIC2212-PPBML TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2212-PPBML TR.pdf |