| Manufacturer Part Number: | BC847A,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC847A,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC847A,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | BC847 Series Datasheet Update 05/Jul/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC847A,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC847A,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC847A,235 is new and unused, you can buy BC847A,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC847A,235.
| VS-VSKL105/10 | SCR Module 1000V 235A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKL105/10.pdf | |
| BC857BLT1 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 | BC857BLT1.pdf | |
| NTTFS4937NTAG | MOSFET N-CH 30V 11A 8WDFN | NTTFS4937NTAG.pdf | |
| RJK6024DPH-E0#T2 | MOSFET N-CH 600V 0.4A LDPAK | RJK6024DPH-E0#T2.pdf | |
| IRFR010TRR | MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK | IRFR010TRR.pdf | |
| 5T93GL04PGGI | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 450MHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 5T93GL04PGGI.pdf | |
| IDT23S08-3DCI8 | IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC | IDT23S08-3DCI8.pdf | |
| MAX520AEWE+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | MAX520AEWE+T.pdf | |
| 89H24NT6AG2ZAHL8 | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H24NT6AG2ZAHL8.pdf | |
| 93AA66A-I/P | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP | 93AA66A-I/P.pdf | |
| 70V7339S133BFI | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208CABGA | 70V7339S133BFI.pdf | |
| MAX6310UK32D4-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6310UK32D4-T.pdf | |
| LM385BXM-1.2/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±1% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM385BXM-1.2/NOPB.pdf | |
| LM4041CILPE3 | Shunt Voltage Reference IC 10V ±0.5% 12mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM4041CILPE3.pdf | |
| TPS65100RGER | - Controller, TFT LCD Voltage Regulator IC 4 Output 24-VQFN (4x4) | TPS65100RGER.pdf |