| Manufacturer Part Number: | BCX70K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.2A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BCX70K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BCX70K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 1.25mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 380 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 125MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BCX70K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BCX70K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BCX70K is new and unused, you can buy BCX70K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BCX70K.
| PBHV9115T,215 | TRANS PNP 150V 1A SOT23 | PBHV9115T,215.pdf | |
| SS8550CTA | TRANS PNP 25V 1.5A TO-92 | SS8550CTA.pdf | |
| IKW75N65EH5XKSA1 | IGBT Trench 650V 90A 395W Through Hole PG-TO247-3 | IKW75N65EH5XKSA1.pdf | |
| MAX5875EGK+TD | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 68-QFN Exposed Pad (10x10) | MAX5875EGK+TD.pdf | |
| MK10DX256VLH7R | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K10 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MK10DX256VLH7R.pdf | |
| PIC32MX675F512H-80V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX675F512H-80V/PT.pdf | |
| C8051F700-GQR | 8051 C8051F70x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 15KB (15K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F700-GQR.pdf | |
| PAM8603ANHR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 24-SSOP | PAM8603ANHR.pdf | |
| ISL28236FUZ-T7A | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ISL28236FUZ-T7A.pdf | |
| DS1230ABP-100+ | IC NVSRAM 256KBIT 100NS 34PCM | DS1230ABP-100+.pdf | |
| MT29F4G08AACHC:C | IC FLASH 4GBIT 63VFBGA | MT29F4G08AACHC:C.pdf | |
| IS42S16400F-7TL-TR | IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP | IS42S16400F-7TL-TR.pdf | |
| MAX14592EEWE+T | IC USB CHARGER DETECTION WLP | MAX14592EEWE+T.pdf | |
| NIS5101E2T1G | Hot Swap Controller 1 Channel -48V S-PAK-7 | NIS5101E2T1G.pdf | |
| MIC708SM | Supervisor Complementary 1 Channel 8-SOIC | MIC708SM.pdf |