| Manufacturer Part Number: | BCX71K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BCX71K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BCX71K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Addition 20/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 550mV @ 1.25mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 380 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BCX71K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BCX71K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BCX71K is new and unused, you can buy BCX71K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BCX71K.
| VS-113CNQ100APBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 55A Chassis Mount D-61-8 | VS-113CNQ100APBF.pdf | |
| MMBZ5221BW-7-F | Zener Diode 2.4V 200mW ±5% Surface Mount SOT-323 | MMBZ5221BW-7-F.pdf | |
| FCH072N60F_F085 | MOSFET N-CH 600V 52A TO247 | FCH072N60F_F085.pdf | |
| FDP16N50 | MOSFET N-CH 500V 16A TO-220 | FDP16N50.pdf | |
| 8N3Q001KG-0124CDI8 | Clock Oscillator IC 75MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0124CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-1073CDI8 | VCXO IC 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-1073CDI8.pdf | |
| LFEC20E-4F672C | IC FPGA 400 I/O 672FBGA | LFEC20E-4F672C.pdf | |
| MAX359CWE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 1.8 kOhm 16-SOIC | MAX359CWE+T.pdf | |
| AD711JRZ-REEL | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD711JRZ-REEL.pdf | |
| ZXFV203N14TC | IC AMP VIDEO CFA 3CHAN 14SOIC | ZXFV203N14TC.pdf | |
| 74AUP2G14GM,132 | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | 74AUP2G14GM,132.pdf | |
| IS43LR32640A-5BL-TR | IC DDR MOBILE 2GB 200MHZ 90BGA | IS43LR32640A-5BL-TR.pdf | |
| UCC28220QDRQ1 | Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UCC28220QDRQ1.pdf |