| Manufacturer Part Number: | BD244A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9040 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 6A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD244A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD244A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 1A, 6A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 700µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 3A, 4V | |
| Power - Max | 65W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD244A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD244A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BD244A is new and unused, you can buy BD244A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD244A.
| BZX79-B10,133 | Zener Diode 10V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B10,133.pdf | |
| 5CGTFD7D5F31I7N | IC FPGA 480 I/O 896FBGA | 5CGTFD7D5F31I7N.pdf | |
| PIC12F1501T-I/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN-EP (3x3) | PIC12F1501T-I/MF.pdf | |
| MB89635PF-GT-184-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89635PF-GT-184-BND.pdf | |
| PIC16C621A-40/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C621A-40/SS.pdf | |
| 89H32H8G3YAHLGI8 | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32H8G3YAHLGI8.pdf | |
| TS924ID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | TS924ID.pdf | |
| CD4572UBMTG4 | NOR/NAND/INVERT Gate Configurable 6 Circuit 8 Input (1, 1, 2, 2, 1, 1) Input 16-SOIC | CD4572UBMTG4.pdf | |
| IR2131 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-DIP | IR2131.pdf | |
| LP5522TM/NOPB | LED Driver IC 1 Output Linear 20mA 6-DSBGA | LP5522TM/NOPB.pdf | |
| L6208Q | Bipolar Motor Driver DMOS Parallel 48-QFN (7x7) | L6208Q.pdf | |
| LTC3524EUF#PBF | LCD Display PMIC 24-QFN (4x4) | LTC3524EUF#PBF.pdf | |
| X5043PZ-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5043PZ-2.7.pdf | |
| S-1313A32-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 200mA SC-82AB | S-1313A32-N4T1U3.pdf |