| Manufacturer Part Number: | BD678A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10088 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP DARL 60V 4A SOT-32 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD678A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD678A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | BD678A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.8V @ 40mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 2A, 3V | |
| Power - Max | 40W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-32-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD678A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD678A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BD678A is new and unused, you can buy BD678A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD678A.
| 1PMT4121E3/TR7 | Zener Diode 33V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4121E3/TR7.pdf | |
| GLL4761A-E3/97 | Zener Diode 75V 1W ±5% Surface Mount MELF DO-213AB | GLL4761A-E3/97.pdf | |
| BUK6213-30C,118 | MOSFET N-CH 30V 47A DPAK | BUK6213-30C,118.pdf | |
| AOW7S65 | MOSFET N-CH 650V 7A TO262F | AOW7S65.pdf | |
| AOB280L | MOSFET N-CH 80V 20.5A TO263 | AOB280L.pdf | |
| 2N6790 | MOSFET N-CH 200V TO-205AF | 2N6790.pdf | |
| LC4256ZC-75M132C | IC CPLD 256MC 7.5NS 132CSBGA | LC4256ZC-75M132C.pdf | |
| A42MX09-1PQ100M | IC FPGA 83 I/O 100QFP | A42MX09-1PQ100M.pdf | |
| ZGP323LAP2008C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323LAP2008C.pdf | |
| SN74LS122NE4 | Monostable Multivibrator 28ns 14-PDIP | SN74LS122NE4.pdf | |
| 93AA66C-I/MS | IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8MSOP | 93AA66C-I/MS.pdf | |
| M29W320DB70ZA3F TR | IC FLASH 32MBIT 70NS 63TFBGA | M29W320DB70ZA3F TR.pdf | |
| MT29F2T08CUHBBM4-3R:B | MLC 2T 256GX8 LBGA 8DP | MT29F2T08CUHBBM4-3R:B.pdf | |
| BD9488F-GE2 | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 18-SOP | BD9488F-GE2.pdf | |
| XC6122F530ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122F530ER-G.pdf |