| Manufacturer Part Number: | BD679A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10223 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN DARL 80V 4A SOT-32 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD679A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD679A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | BD679A View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.8V @ 40mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 2A, 3V | |
| Power - Max | 40W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-32-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD679A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD679A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BD679A is new and unused, you can buy BD679A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD679A.
| BZX84C27TS-7-F | Zener Diode Array 3 Independent 27V 200mW ±6% SOT-363 | BZX84C27TS-7-F.pdf | |
| IRGS4620DTRLPBF | IGBT 600V 32A 140W Surface Mount D2PAK | IRGS4620DTRLPBF.pdf | |
| FS7145-01-XTD | IC CLOCK GEN PLL PROGR 16-SOIC | FS7145-01-XTD.pdf | |
| MC9S08GT8ACFBE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | MC9S08GT8ACFBE.pdf | |
| PIC16F722-E/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16F722-E/MV.pdf | |
| PIC32MX360F512LT-80V/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX360F512LT-80V/BG.pdf | |
| ZLP32300S2008G | Z8 Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP 20-SOIC | ZLP32300S2008G.pdf | |
| MAX9210EUM+D | 1.785Gbps Deserializer 3 Input 21 Output 48-TSSOP | MAX9210EUM+D.pdf | |
| SC16C554BIBM,151 | IC UART QUAD W/FIFO 64-LQFP | SC16C554BIBM,151.pdf | |
| TLC2274QD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2274QD.pdf | |
| MAX4039EUB+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-uMAX | MAX4039EUB+T.pdf | |
| LM393QT | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-UFSON (2x2) | LM393QT.pdf | |
| FSQ0765RQLDTU | Converter Offline Flyback Topology 48kHz ~ 67kHz TO-220F-6L (L-Forming) | FSQ0765RQLDTU.pdf | |
| ISL6140IB | Hot Swap Controller 1 Channel -48V, VoIP 8-SOIC | ISL6140IB.pdf | |
| RT9193-2HGU5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA SC-70-5 | RT9193-2HGU5.pdf |