| Manufacturer Part Number: | BD680A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10945 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP DARL 80V 4A SOT-32 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BD680A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BD680A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.8V @ 40mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 2A, 3V | |
| Power - Max | 40W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-32-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BD680A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BD680A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BD680A is new and unused, you can buy BD680A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BD680A.
| GP02-40-E3/54 | DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204 | GP02-40-E3/54.pdf | |
| MUR480ERLG | DIODE GEN PURP 800V 4A AXIAL | MUR480ERLG.pdf | |
| MA3Z79200L | Diode Schottky 30V 100mA Surface Mount SMini3-F1 | MA3Z79200L.pdf | |
| C8051F527-C-IM | 8051 C8051F52x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH | C8051F527-C-IM.pdf | |
| ST7FOXK2B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH | ST7FOXK2B6.pdf | |
| P4080NXN1MMB | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P4 8 Core, 32-Bit 1.5GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P4080NXN1MMB.pdf | |
| LT1814IS#PBF | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 14-SO | LT1814IS#PBF.pdf | |
| EL8173IS-T7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | EL8173IS-T7.pdf | |
| MC74LCXU04DTR2G | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | MC74LCXU04DTR2G.pdf | |
| SN74HC7002PWT | NOR Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74HC7002PWT.pdf | |
| CD4099BPWG4 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-TSSOP | CD4099BPWG4.pdf | |
| MC74HC4094ADG | IC REGISTER SHIFT/STORE 16-SOIC | MC74HC4094ADG.pdf | |
| AS4C128M16D2A-25BIN | IC SDRAM DDR2 128M X 16 84-FBGA | AS4C128M16D2A-25BIN.pdf | |
| TPS61060YZFT | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 400mA (Switch) 8-DSBGA | TPS61060YZFT.pdf | |
| ISL78302AARGCZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.7V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL78302AARGCZ.pdf |