| Manufacturer Part Number: | BDX34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 10A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BDX34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BDX34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 8mA, 4A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 750 @ 4A, 3V | |
| Power - Max | 70W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220 | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BDX34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BDX34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BDX34A is new and unused, you can buy BDX34A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BDX34A.
| BAR81WH6327XTSA1 | RF Diode Standard - Single 30V 100mA 100mW PG-SOT343-4 | BAR81WH6327XTSA1.pdf | |
| 1N4732CP/TR8 | Zener Diode 4.7V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4732CP/TR8.pdf | |
| TTC0002(Q) | TRANS NPN 160V 18A TO-3PL | TTC0002(Q).pdf | |
| BUK9E8R5-40E,127 | MOSFET N-CH 40V 75A I2PAK | BUK9E8R5-40E,127.pdf | |
| CY2077FSXCT | IC CLOCK GEN PROG 8-SOIC | CY2077FSXCT.pdf | |
| 8N3SV76KC-0043CDI8 | VCXO IC 496MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0043CDI8.pdf | |
| AD5171BRJZ10-R2 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface SOT-23-8 | AD5171BRJZ10-R2.pdf | |
| LC4128V-75T100E | IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP | LC4128V-75T100E.pdf | |
| EP4SGX110DF29I3N | IC FPGA 372 I/O 780FBGA | EP4SGX110DF29I3N.pdf | |
| HD64F2329EVF25 | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 384KB (384K x 8) FLASH 128-QFP (14x20) | HD64F2329EVF25.pdf | |
| 72V8985J8 | Multiplexer 1 x 8:8 44-PLCC (16.59x16.59) | 72V8985J8.pdf | |
| LTC4444IMS8E#PBF | IC DRVR NCH MOSFET 8MSOP | LTC4444IMS8E#PBF.pdf | |
| S-8338ACGB-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338ACGB-T8T1G.pdf |