| Manufacturer Part Number: | BF247A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 25V 30mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BF247A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BF247A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 25V | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 30mA @ 15V | |
| Current Drain (Id) - Max | - | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 600mV @ 100nA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | - | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Power - Max | 350mW | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BF247A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BF247A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BF247A is new and unused, you can buy BF247A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BF247A.
| HTZ160C14K | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 14400V (14.4kV) 1.7A Chassis Mount Module | HTZ160C14K.pdf | |
| SD103AW-13-F | DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD123 | SD103AW-13-F.pdf | |
| FDA38N30 | MOSFET N-CH 300V TO-3 | FDA38N30.pdf | |
| ATXMEGA8E5-M4N | AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-UQFN (4x4) | ATXMEGA8E5-M4N.pdf | |
| CY8C20467S-24LQXI | IC CAPSENCE SMARTSENCE 32K 32QFN | CY8C20467S-24LQXI.pdf | |
| SN74LV1T125DCKR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | SN74LV1T125DCKR.pdf | |
| IS62LV256AL-20JLI | IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ | IS62LV256AL-20JLI.pdf | |
| TOP257LN | Converter Offline Flyback Topology 66kHz, 132kHz eSIP-7F | TOP257LN.pdf | |
| MIC2860-2PYD6-TR | LED Driver IC 2 Output Linear Single-Wire Dimming 30.2mA TSOT-23-6 | MIC2860-2PYD6-TR.pdf | |
| S-80842CLUA-B63T2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-89-3 | S-80842CLUA-B63T2G.pdf | |
| MAX6313UK38D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6313UK38D2-T.pdf | |
| S-1200B50-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SNT-6A (H) | S-1200B50-I6T2U.pdf |