| Manufacturer Part Number: | BFG520W/X,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 15V 70mA 9GHz 500mW Surface Mount 4-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BFG520W/X,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BFG520W/X,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Frequency - Transition | 9GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.1dB ~ 2.1dB @ 900MHz | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 500mW | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 20mA, 6V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 70mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-343 Reverse Pinning | |
| Supplier Device Package | 4-SO | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BFG520W/X,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BFG520W/X,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BFG520W/X,115 is new and unused, you can buy BFG520W/X,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BFG520W/X,115.
| JAN2N6251 | TRANS NPN 350V 10A TO-3 | JAN2N6251.pdf | |
| NGB8204NT4G | IGBT 430V 18A 115W Surface Mount D2PAK | NGB8204NT4G.pdf | |
| 8N4SV76BC-0037CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0037CDI.pdf | |
| AD7890BR-4 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 117k Serial 24-SOIC | AD7890BR-4.pdf | |
| MAX5498ETE+ | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TQFN (5x5) | MAX5498ETE+.pdf | |
| 5SGXEA7H2F35I3LN | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7H2F35I3LN.pdf | |
| EPXA1F672C1ES | IC EXCALIBUR ARM 672FBGA | EPXA1F672C1ES.pdf | |
| MSP430FR68721IRGCR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 64-VQFN (9x9) | MSP430FR68721IRGCR.pdf | |
| MB91F591BSPMC-GSE2 | FR81S FR MB91590 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 576KB (576K x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | MB91F591BSPMC-GSE2.pdf | |
| R5F21364CNFA#30 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F21364CNFA#30.pdf | |
| TS5A3159ADBVRE4 | 1 Circuit IC Switch 2:1 900 mOhm SOT-23-6 | TS5A3159ADBVRE4.pdf | |
| MAX4024EUD+ | IC AMP VIDEO MUX 2:1 14-TSSOP | MAX4024EUD+.pdf | |
| 72V235L15TFGI8 | IC FIFO SYNC 2048X18 15NS 64QFP | 72V235L15TFGI8.pdf | |
| BQ20Z80DBTR-V102G4 | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ20Z80DBTR-V102G4.pdf | |
| ST2054BDR | IC POWER DISTRIB SW 500MA 16SOIC | ST2054BDR.pdf |