| Manufacturer Part Number: | BFG540W,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 15V 120mA 9GHz 500mW Surface Mount 4-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BFG540W,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BFG540W,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Frequency - Transition | 9GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.3dB ~ 1.8dB @ 900MHz | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 500mW | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 40mA, 8V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 120mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-343 Reverse Pinning | |
| Supplier Device Package | 4-SO | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BFG540W,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BFG540W,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BFG540W,115 is new and unused, you can buy BFG540W,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BFG540W,115.
| MBR1030CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 10A Through Hole TO-220-3 | MBR1030CT.pdf | |
| 5822SMGE3/TR13 | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount DO-215AB | 5822SMGE3/TR13.pdf | |
| Z8F0413SJ005EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SOIC | Z8F0413SJ005EG2156.pdf | |
| ASC8850AETK | IC VIDEO PROCESSOR ADV 484TFBGA | ASC8850AETK.pdf | |
| SX1504I087TRT | I/O Expander 4 I²C 400kHz 20-QFN-UT (3x3) | SX1504I087TRT.pdf | |
| LT6600CS8-2.5#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SO | LT6600CS8-2.5#TRPBF.pdf | |
| LM6588MT/NOPB | IC OPAMP TFT-LCD QD 16V 14TSSOP | LM6588MT/NOPB.pdf | |
| 93AA56CT-I/SN | IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8SOIC | 93AA56CT-I/SN.pdf | |
| 34VL02T/MS | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP | 34VL02T/MS.pdf | |
| FAN7383MX | IC GATE DVR HALF BRIDGE 14-SOIC | FAN7383MX.pdf | |
| MAX14900EAGM+ | IC DVR LOW/HIGH SIDE OCTAL QFN | MAX14900EAGM+.pdf | |
| LTC2956IMS-1#TRPBF | Power Supply Controller Wake Up Timer 12-MSOP | LTC2956IMS-1#TRPBF.pdf | |
| MAX5973ETL+ | Power Supply Controller Multiphase Controller 40-TQFN-EP (5x5) | MAX5973ETL+.pdf | |
| XC6124E721ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124E721ER-G.pdf | |
| MAX16935RAUE/V+ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (5V) 1 Output 3.5A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | MAX16935RAUE/V+.pdf |