| Manufacturer Part Number: | BFG92A/X,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 15V 25mA 5GHz 400mW Surface Mount SOT-143B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BFG92A/X,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BFG92A/X,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Frequency - Transition | 5GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 2dB ~ 3dB @ 1GHz ~ 2GHz | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 400mW | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 65 @ 15mA, 10V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 25mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-253-4, TO-253AA | |
| Supplier Device Package | SOT-143B | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BFG92A/X,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BFG92A/X,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BFG92A/X,215 is new and unused, you can buy BFG92A/X,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BFG92A/X,215.
| AU1PD-M3/84A | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA | AU1PD-M3/84A.pdf | |
| HER601-TP | Diode Standard 50V 6A Through Hole R-6 | HER601-TP.pdf | |
| AD5318BRUZ-REEL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 16-TSSOP | AD5318BRUZ-REEL7.pdf | |
| 5SGXMA5N3F40C4N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXMA5N3F40C4N.pdf | |
| ST72F324LK6B6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F324LK6B6.pdf | |
| DS21Q348N | Telecom IC 144-PBGA (17x17) | DS21Q348N.pdf | |
| LP324N | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | LP324N.pdf | |
| MAX964EEE | Comparator General Purpose CMOS, TTL 16-QSOP | MAX964EEE.pdf | |
| CD74HC670EE4 | IC REGISTER FILE 4X4 HS 16-DIP | CD74HC670EE4.pdf | |
| 11LC020T-E/SN | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC | 11LC020T-E/SN.pdf | |
| MT29TZZZ8D5JKETS-107 W.95Q | 8GX8/256X32 MCP PLASTIC WIRELESS | MT29TZZZ8D5JKETS-107 W.95Q.pdf | |
| GG25LAJ | Battery Battery Monitor IC 10-FCCSP (1.37x2.01) | GG25LAJ.pdf | |
| S-817B48AUA-CXLT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.8V 65mA SOT-89-3 | S-817B48AUA-CXLT2U.pdf | |
| TPS72018DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 350mA 6-SON (2x2) | TPS72018DRVR.pdf |