| Manufacturer Part Number: | BFG93A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 12V 35mA 6GHz 300mW Surface Mount SOT-143B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BFG93A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BFG93A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V | |
| Frequency - Transition | 6GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.7dB ~ 2.3dB @ 1GHz ~ 2GHz | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 300mW | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 30mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 35mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-253-4, TO-253AA | |
| Supplier Device Package | SOT-143B | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BFG93A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BFG93A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BFG93A,215 is new and unused, you can buy BFG93A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BFG93A,215.
| 1N4737 G | Zener Diode 7.5V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4737 G.pdf | |
| PTFA180701EV4R0XTMA1 | IC FET RF LDMOS H-36265-2 | PTFA180701EV4R0XTMA1.pdf | |
| 894D115AGI-04LF | IC CLK/DATA RECOVERY 20-TSSOP | 894D115AGI-04LF.pdf | |
| AD9762AR | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | AD9762AR.pdf | |
| PIC16F676T-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16F676T-I/ML.pdf | |
| ST72F324J6T5 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F324J6T5.pdf | |
| PCA9518APW,518 | Buffer Interface 20-TSSOP | PCA9518APW,518.pdf | |
| UC3708DWTRG4 | IC DUAL NON-INV PWR DRVR 16-SOIC | UC3708DWTRG4.pdf | |
| MAX3668EHJ+ | Laser Driver IC 622Mbps 1 Channel 3.14 V ~ 5.5 V 32-TQFP (5x5) | MAX3668EHJ+.pdf | |
| LX1570IDM | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 8-SOIC | LX1570IDM.pdf | |
| LTC3400ES6-1#TRPBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 600mA (Switch) SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC3400ES6-1#TRPBF.pdf | |
| IR3859MTR1PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.7V 1 Output 9A 17-PowerVQFN | IR3859MTR1PBF.pdf |