| Manufacturer Part Number: | BFG93A/X,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 12V 35mA 6GHz 300mW Surface Mount SOT-143B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BFG93A/X,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BFG93A/X,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Date Code Extended 18/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V | |
| Frequency - Transition | 6GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.7dB ~ 2.3dB @ 1GHz ~ 2GHz | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 300mW | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 30mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 35mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-253-4, TO-253AA | |
| Supplier Device Package | SOT-143B | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BFG93A/X,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BFG93A/X,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BFG93A/X,215 is new and unused, you can buy BFG93A/X,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BFG93A/X,215.
| HSMS-2865-TR1 | RF Diode Schottky - 2 Independent 4V SOT-143-4 | HSMS-2865-TR1.pdf | |
| AOI8N25 | MOSFET N-CH 250V 8A TO251A | AOI8N25.pdf | |
| LMK04111SQE/NOPB | IC CLOCK COND W/PLL 48WQFN | LMK04111SQE/NOPB.pdf | |
| 8N4DV85AC-0037CDI | VCXO IC 500MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0037CDI.pdf | |
| 8N4Q001LG-0128CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.3333MHz, 62.5MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0128CDI.pdf | |
| ADC0809CCV | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 28-PLCC (11.51x11.51) | ADC0809CCV.pdf | |
| MSP430F2013TPW | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8 + 256B) FLASH 14-TSSOP | MSP430F2013TPW.pdf | |
| MSP430F5634IPZR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F5634IPZR.pdf | |
| LTC2875HDD#PBF | 2/2 Transceiver CAN 8-DFN (3x3) | LTC2875HDD#PBF.pdf | |
| MC74LCX257DR2 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | MC74LCX257DR2.pdf | |
| AS7C3256A-10TINTR | IC SRAM 256K 32X8 28TSOP | AS7C3256A-10TINTR.pdf | |
| LM5100AMRX/NOPB | IC DRIVER HALF-BRIDGE HV 8SOPWR | LM5100AMRX/NOPB.pdf | |
| TC665EUN | Motor Driver I²C 10-MSOP | TC665EUN.pdf | |
| ISL21007BFB830Z-TK | Series Voltage Reference IC ±0.04% 7mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL21007BFB830Z-TK.pdf | |
| BD9142MUV-E2 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 24-VFQFN Exposed Pad | BD9142MUV-E2.pdf |