| Manufacturer Part Number: | BR24G1M-3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Memory |
| Available Quantity: | 10830 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC EEPROM 1024K I2C BUS DIP-T8 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BR24G1M-3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BR24G1M-3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | I²C BUS 2-Wire | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 1M (128K x 8) | |
| Speed | 1MHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 8-DIP-T | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BR24G1M-3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BR24G1M-3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of BR24G1M-3A is new and unused, you can buy BR24G1M-3A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BR24G1M-3A.
| UFS310J/TR13 | Diode Standard 100V 3A Surface Mount DO-214AB | UFS310J/TR13.pdf | |
| 1N5955BE3/TR13 | Zener Diode 180V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5955BE3/TR13.pdf | |
| 2EZ4.7D5/TR12 | Zener Diode 4.7V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ4.7D5/TR12.pdf | |
| CDC960DLR | IC CLOCK DRVR 200 MHZ 48-SSOP | CDC960DLR.pdf | |
| 8N3SV75LC-0132CDI8 | VCXO IC 496MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0132CDI8.pdf | |
| PIC16LF1783-E/SP | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16LF1783-E/SP.pdf | |
| STM32F429ZGY6TR | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | STM32F429ZGY6TR.pdf | |
| MT41K512M8RH-107 IT:E | IC DDR3 SDRAM 4GBIT 933MHZ FBGA | MT41K512M8RH-107 IT:E.pdf | |
| NCP1219AD100R2G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-SOIC | NCP1219AD100R2G.pdf | |
| BQ26200PWRG4 | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 8-TSSOP | BQ26200PWRG4.pdf | |
| TPS3838K33DRVR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-SON (2x2) | TPS3838K33DRVR.pdf | |
| CS2841BED14G | Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | CS2841BED14G.pdf | |
| AS1322A-BTTT | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 850mA (Switch) SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | AS1322A-BTTT.pdf | |
| LM2700MT-ADJ | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.26V 1 Output 2.55A (Switch) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | LM2700MT-ADJ.pdf |