| Manufacturer Part Number: | BR24G512-3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Memory |
| Available Quantity: | 10998 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC EEPROM 512K I2C BUS DIP-T8 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BR24G512-3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BR24G512-3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | I²C BUS 2-Wire | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 512K (64K x 8) | |
| Speed | 1MHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 8-DIP-T | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BR24G512-3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BR24G512-3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of BR24G512-3A is new and unused, you can buy BR24G512-3A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BR24G512-3A.
| GBU8J-BP | RECT BRIDGE GPP 8A 600V GBU | GBU8J-BP.pdf | |
| MBRF10150 | DIODE SCHOTTKY 150V ITO220AC | MBRF10150.pdf | |
| BZX84C4V3 TR | Zener Diode 4.3V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | BZX84C4V3 TR.pdf | |
| MMBZ5225B-G3-08 | Zener Diode 3V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5225B-G3-08.pdf | |
| ADN2917ACPZ-RL7 | IC CLK/DATA REC 11.3 GBPS 24LFCS | ADN2917ACPZ-RL7.pdf | |
| AM3703CUSNEST | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 800MHz 1089-FCBGA (27x27) | AM3703CUSNEST.pdf | |
| TL081BCP | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | TL081BCP.pdf | |
| LMV824DRE4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | LMV824DRE4.pdf | |
| SST26WF016BAT-104I/MF | IC FLASH 16MBIT | SST26WF016BAT-104I/MF.pdf | |
| NCP81081MNR2G | IC DRIVER/MOSFET 40-QFN | NCP81081MNR2G.pdf | |
| S-1000N26-N4T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-1000N26-N4T1U.pdf |