| Manufacturer Part Number: | BSR18A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BSR18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BSR18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Assembly/Origin | SOT23 Manufacturing Source 31/May2013 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BSR18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BSR18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BSR18A is new and unused, you can buy BSR18A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BSR18A.
| MMBZ4619-E3-08 | Zener Diode 3V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4619-E3-08.pdf | |
| MTZJT-772.7B | Zener Diode 2.7V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-772.7B.pdf | |
| K2400SHRP | Diac/Sidac Thyristor 220 ~ 250V 1A DO-214 | K2400SHRP.pdf | |
| STP4N150 | MOSFET N-CH 1500V 4A TO-220 | STP4N150.pdf | |
| BSC009NE2LS5ATMA1 | MOSFET N-CH 25V 41A 8TDSON | BSC009NE2LS5ATMA1.pdf | |
| 8N4QV01KG-0148CDI | VCXO IC 231.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0148CDI.pdf | |
| LFSCM3GA80EP1-5FF1704C | IC FPGA 904 I/O 1704FCBGA | LFSCM3GA80EP1-5FF1704C.pdf | |
| PIC24FJ16MC102-I/SO | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24FJ16MC102-I/SO.pdf | |
| MAX4582ESE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 80 Ohm 16-SO | MAX4582ESE+T.pdf | |
| LT3669HUFD-2#TRPBF | 1/1 Transceiver IO-Link 28-QFN (4x5) | LT3669HUFD-2#TRPBF.pdf | |
| CY74FCT2827ATQCT | Buffer, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP/QSOP | CY74FCT2827ATQCT.pdf | |
| 74HC154DB,112 | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:16 24-SSOP | 74HC154DB,112.pdf | |
| HCF40109BEY | Voltage Level Translator Unidirectional 4 Circuit 1 Channel 16-DIP | HCF40109BEY.pdf | |
| ISPPAC-POWR605-01SN24I | Power Supply Controller Power Supply Monitor 24-QFNS (4x4) | ISPPAC-POWR605-01SN24I.pdf | |
| MAX6120ESA+T | Series Voltage Reference IC ±1% 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6120ESA+T.pdf |