| Manufacturer Part Number: | BST72A,112 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 190MA SOT54 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BST72A,112 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BST72A,112 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 190mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 10 Ohm @ 150mA, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 40pF @ 10V | |
| Power - Max | 830mW | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BST72A,112 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BST72A,112 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BST72A,112 is new and unused, you can buy BST72A,112 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BST72A,112.
| MSRT15060(A)D | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 600V 150A Chassis Mount Three Tower | MSRT15060(A)D.pdf | |
| GP10AHM3/73 | Diode Standard 50V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10AHM3/73.pdf | |
| 2EZ68DE3/TR8 | Zener Diode 68V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ68DE3/TR8.pdf | |
| JAN2N6784U | MOSFET N-CH 18-LCC | JAN2N6784U.pdf | |
| TAS5026IPAGR | IC AUDIO PWM PROC 64TQFP | TAS5026IPAGR.pdf | |
| CY28442ZXCT | IC CLOCK GEN ALVISO 56-TSSOP | CY28442ZXCT.pdf | |
| LTC6930CDCB-5.00#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 5MHz 8-WFDFN Exposed Pad | LTC6930CDCB-5.00#TRPBF.pdf | |
| 8N3DV85LC-0163CDI8 | VCXO IC 81MHz, 135MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0163CDI8.pdf | |
| 8N3Q001FG-0009CDI8 | Clock Oscillator IC 148.5MHz, 148.35165MHz, 74.25MHz, 74.175824MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0009CDI8.pdf | |
| MB89713APF-G-337-BND-TN | IC MCU 8BIT FFMC-8 64PQFN | MB89713APF-G-337-BND-TN.pdf | |
| TLE9877QXA20XUMA1 | IC MOTOR DRIVER 48VQFN | TLE9877QXA20XUMA1.pdf | |
| M74HCT374RM13TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | M74HCT374RM13TR.pdf | |
| M29W800FT70ZA3SE | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA | M29W800FT70ZA3SE.pdf | |
| STK15C88-SF45 | IC NVSRAM 256KBIT 45NS 28SOIC | STK15C88-SF45.pdf | |
| X4003S8-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X4003S8-4.5A.pdf |