| Manufacturer Part Number: | BTS117 E3045A |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC LOW SIDE SW 3.5A TO-220-3-SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BTS117 E3045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BTS117 E3045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/Sept/2009 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | HITFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Switch Type | General Purpose | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:1 | |
| Output Configuration | Low Side | |
| Output Type | N-Channel | |
| Interface | On/Off | |
| Voltage - Load | 60V (Max) | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required | |
| Current - Output (Max) | 3.5A | |
| Rds On (Typ) | 80 mOhm | |
| Input Type | Non-Inverting | |
| Features | - | |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-5 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BTS117 E3045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BTS117 E3045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BTS117 E3045A is new and unused, you can buy BTS117 E3045A Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BTS117 E3045A.
| BZT52H-C4V7,115 | Zener Diode 4.7V 375mW ±5% Surface Mount SOD-123F | BZT52H-C4V7,115.pdf | |
| VLZ51-GS08 | Zener Diode 51V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ51-GS08.pdf | |
| D44H10TU | TRANS NPN 80V 8A TO-220 | D44H10TU.pdf | |
| FDMS86520L | MOSFET N CH 60V 13.5A 8PQFN | FDMS86520L.pdf | |
| TPC8110(TE12L,Q,M) | MOSFET P-CH 40V 8A SOP8 2-6J1B | TPC8110(TE12L,Q,M).pdf | |
| ICS557G-06 | IC CLK BUFFER 1:4 HCSL 20-TSSOP | ICS557G-06.pdf | |
| 8N4QV01FG-0065CDI8 | VCXO IC 212.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0065CDI8.pdf | |
| ADS6142SKGD1 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 0-XCEPT | ADS6142SKGD1.pdf | |
| MC908AP64ACFBE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-QFP (10x10) | MC908AP64ACFBE.pdf | |
| MP1720DH-6-LF-P | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 10-MSOP-EP | MP1720DH-6-LF-P.pdf | |
| LM321MF | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | LM321MF.pdf | |
| SN74ABTE16246DLG4 | IC 11BIT I-WS BUS TXRX 48-SSOP | SN74ABTE16246DLG4.pdf | |
| 25AA080BT-I/ST | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25AA080BT-I/ST.pdf | |
| S-1122B53MC-L9MTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.3V 150mA SOT-23-5 | S-1122B53MC-L9MTFG.pdf |